Ingela Nylund Watz (S)

Ingela Nylund Watz (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 55
Titel Ombudsman.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865645
E-post ingela.nylund.watz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2011-04-28
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14- och trafikutskottet 14. Suppleant utrikesutskottet 10, näringsutskottet 10-14, finansutskottet 14, utbildningsutskottet 17-18 och konstitutionsutskottet 18-. Ledamot riksdagens valberedning 18-. Ledamot styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 14- och vice ordförande 16-. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-11.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Börje Nylund och sjukvårdsbiträdet Solveig Nylund, f. Niva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 81.
  • Anställningar

    Ombudsman, SSU Jönköping 81-83. Ombudsman, SSU-förbundet, Stockholm 83-86. Politisk sekreterare, Södertälje kommun 86-88. Tjänsteman, vd-staben, AB Telgebostäder, Södertälje 89-90. Politiskt sakkunnig, Justitiedepartementet 90-91. Ombudsman, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 93-94. 1:e ombudsman, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 94-98. Heltidsarvoderad förtroendevald, Stockholms läns landsting 99-02. Landstingsråd, Stockholms läns landsting 99-02. Finanslandstingsråd, Stockholms läns landsting 02-06. Landstingsråd, Stockholms läns landsting 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen i Stockholms län 00-07. Ledamot, länsstyrelsens styrgrupp för Operation Kvinnofrid 03-07. Ledamot, styrelsen för Södertörns högskola 03-07. Ersättare, Rikssjukvårdsnämnden 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 91-96, 98-02 och 10-, 1:e vice ordförande 91-94, ledamot, valberedningen 91-94. Ledamot, miljö- och hälsoskyddsnämnden, Södertälje 89-91. Suppleant, styrelsen för Stiftelsen Telgebostäder, Södertälje 87-88. Landstingsfullmäktig, Stockholms län 94-10, valberedningen 95-98, 2:e vice ordförande, kulturnämnden 99-00. 2:e vice ordförande, landstingsstyrelsen, Stockholms län 99-02 och 06-10, ordförande 02-06. Ordförande, landstingsrådsberedningen 02-06. 2:e vice ordförande, regionplane- och trafiknämnden, Stockholms län 99-00, ledamot 00-02. Vice ordförande, Stockholms läns landstings Internfinans AB 99-02 och 06-10, ordförande 02-06. Vice ordförande, Skärgårdsstiftelsen, Stockholms län 00-02. Vice ordförande, Stiftelsen Clara, Stockholms län 01-02 och 06-10, ordförande 02-06. 2:e vice ordförande, Landstingshuset i Stockholm AB 06-10. Ledamot, styrelsen Telge AB 10-. Ordförande, Telge Bostäder AB 09-18. Ordförande, Telge Tillväxt AB 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 94-99. Ordförande, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 99-03. Vice ordförande, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikt 00-10. Ledamot, partistyrelsen, Socialdemokraterna 01-09. Ledamot, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 03-06. Ordförande, gruppstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting 06-10. Vice ordförande, Svenska Kommunförbundets och Landstingsförbundets gemensamma demokrati- och självstyrelseberedning 99-03. Ersättare, Landstingsförbundets styrelse 00-03. Ledamot, Landstingsförbundets styrelse 03-07. Ordförande, Landstingsförbundets ekonomiberedning 03-07. Ersättare, styrelsen för Sveriges Kommuner och Landsting 07-11. Ledamot, styrelsen för Stiftelsen Vintersol 07-10. Ledamot, Inmovintersol, Teneriffa S.L 07-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utbyggnaden av slussen i Södertälje

Skriftlig fråga 2019/20:2070 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:2070 Utbyggnaden av slussen i Södertälje av Ingela Nylund Watz S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Arbetena med att bygga ut Södertälje kanal i det så kallade Mälarprojektet inleddes 2016 med löftet att det skulle färdigställas 2019. Under flera års tid har arbetena pågått och de absolut vackraste

Inlämnad: 2020-08-28 Svarsdatum: 2020-09-11 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2070 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 89 kB)

Skenskilsmässor och välfärdsbrottslighet

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:928 Skenskilsmässor och välfärdsbrottslighet av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S På senare år har brottsligheten mot det svenska välfärdssystemet uppmärksammats allt flitigare, och regeringen har vidtagit flera åtgärder för att motverka denna företeelse. Skenskilsmässor

Inlämnad: 2020-02-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 88 kB)

Jordbruks- och bostadsarrendeutredningen

Skriftlig fråga 2019/20:217 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:217 Jordbruks- och bostadsarrendeutredningen av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Sverige arrenderar ungefär 90 000 familjer mark för sitt bostads- eller fritidshus. I de flesta fall har dessa inte råd att köpa hus med mark. Under senare år har många drabbats

Inlämnad: 2019-10-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:217 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.