Ingemar Nilsson (S)

Ingemar Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 76
Titel Ombudsman.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865906
E-post ingemar.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-06
    • Ledamot 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-04-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-12-17 – 2015-10-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2020-11-01 –
    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Personlig suppleant 2014-10-24 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 13-17 och finansutskottet 17-. Suppleant näringsutskottet 10-13, arbetsmarknadsutskottet 10-14, finansutskottet 14-17, EU-nämnden 14-15 och skatteutskottet 17-. Ledamot Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-. Personlig suppleant Riksbankens Jubileumsfond 14-16. Ordförande riksdagens råd för riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Grundskola. LO:s tre-sexveckors och tremånadersutbildningar. LO:s femmånaders funktionärsutbildning. IFU, 3 år.
  • Anställningar

    Sågverksarbetare, Derome Såg AB 72-83. Ombudsman, Träindustriarbetareförbundet 83-87. Försäkringstjänsteman, områdeschef, marknadsansvarig, Folksam 87-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Västernorrland 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Försäkringskassan, Västernorrlands län 03-04. Ordförande, Försäkringsdelegationen Västernorrlands län 05-06. Ledamot, Polisstyrelsen, Västernorrlands län 11-14. Energimyndighetens insynsråd 15-17. Ledamot, Energikommissionen. Ledamot, Regionpolisråd Nord 15-18. Ledamot, Patientskadenämnden 11-17. Ledamot, styrelsen för Norrlandsfonden 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, Personalnämnden, Sundsvalls kommun 86-87. Ledamot, styrelsen för Stadsbacken AB 16-.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2010/11:70 Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas

Motion 2010/11:N6 av Lars Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:N6 av Lars Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:70 Tredje inremarknadspaketet för el och naturgas S68108 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en oberoende översyn av principmodellen för elnätstariffer.


Utskottsberedning: 2010/11:NU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:N6 av Lars Johansson m.fl. (S) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2010/11:87 Utländsk näringsverksamhet i Sverige

Motion 2010/11:N4 av Lars Johansson m.fl. (S, MP, V)

Motion till riksdagen 2010/11:N4 av Lars Johansson m.fl. S, MP, V med anledning av prop. 2010/11:87 Utländsk näringsverksamhet i Sverige S68107 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med förslag på åtgärder för att värna den svenska arbetsmarknadsmodellen genom krav på


Utskottsberedning: 2010/11:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2010/11:N4 av Lars Johansson m.fl. (S, MP, V) (doc, 53 kB)

Postens miljöpolitik

Skriftlig fråga 2010/11:271 av Nilsson, Ingemar (S)

den 1 februari Fråga 2010/11:271 Postens miljöpolitik av Ingemar Nilsson S till statsrådet Peter Norman M Posten Norden AB har beslutat om en ny terminalstruktur, vilket bland annat innebär att paketterminalen i Ånge läggs ned i februari 2012. Den ska ersättas av depåer i Luleå, Umeå och Sundsvall. Godset till Ånge

Inlämnad: 2011-02-01 Besvarare: Peter Norman (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se