Ingemar Nilsson (S)

Ingemar Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 76
Titel Ombudsman.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865906
E-post ingemar.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-06
    • Ledamot 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-04-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-12-17 – 2015-10-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2020-11-01 –
    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Personlig suppleant 2014-10-24 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 13-17 och finansutskottet 17-. Suppleant näringsutskottet 10-13, arbetsmarknadsutskottet 10-14, finansutskottet 14-17, EU-nämnden 14-15 och skatteutskottet 17-. Ledamot Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-. Personlig suppleant Riksbankens Jubileumsfond 14-16. Ordförande riksdagens råd för riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Grundskola. LO:s tre-sexveckors och tremånadersutbildningar. LO:s femmånaders funktionärsutbildning. IFU, 3 år.
  • Anställningar

    Sågverksarbetare, Derome Såg AB 72-83. Ombudsman, Träindustriarbetareförbundet 83-87. Försäkringstjänsteman, områdeschef, marknadsansvarig, Folksam 87-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Västernorrland 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Försäkringskassan, Västernorrlands län 03-04. Ordförande, Försäkringsdelegationen Västernorrlands län 05-06. Ledamot, Polisstyrelsen, Västernorrlands län 11-14. Energimyndighetens insynsråd 15-17. Ledamot, Energikommissionen. Ledamot, Regionpolisråd Nord 15-18. Ledamot, Patientskadenämnden 11-17. Ledamot, styrelsen för Norrlandsfonden 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, Personalnämnden, Sundsvalls kommun 86-87. Ledamot, styrelsen för Stadsbacken AB 16-.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Näringspolitik för fler jobb i Sverige

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S)

Interpellation 2013/14:492 Näringspolitik för fler jobb i Sverige av Ingemar Nilsson S till Näringsminister Annie Lööf C De borgerliga partierna lovade 2006 att sätta stopp för massarbetslösheten och minska utanförskapet i Sverige. Så har det tyvärr inte blivit. Arbetslösheten är i dag, åtta år senare, inte lägre utan

Inlämnad: 2014-05-21 Besvarare: Annie Lööf (C)

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Näringspolitik för fler jobb i Sverige

med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering

Motion 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering S11012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hållbarhet för svensk gruv- och mineralnäring.


Utskottsberedning: 2013/14:NU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:N16 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2013/14:174 Genomförande av energieffektiviseringsdirektivet

Motion 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:174 Genomförande av energieffektiviseringsdirektivet S11013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om energieffektivisering. Motivering Regeringen har lämnat


Utskottsberedning: 2013/14:NU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N12 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se