Inger Davidson (KD)

Inger Davidson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 2010-10-04
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Kristdemokraterna

    • Förste vice gruppledare 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 – 2009-02-09
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2004-04-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Rdl 1991-. Civilminister 1991- Ledamot av Utbildningsutskottet 94/95-. Suppleant i Nordiska rådets svenska delegation 94/95-. Ledamot av Krigsdelegationen 91/92-93/94. - Ledamot av kds/kd-gruppens förtroenderåd 94/95-.
  • Bostadsort

    Nacka
  • Utbildning

    Realexamen 60. Studentexamen 64. Examen vid lärarhögskolan i Stockholm 68. Mellanstadielärare i Stockholm 69-87. Studier vid Stockholms universitet 81. Politisk sekreterare i Kristdemokratiska samhällspartiets (KDS) riksdagskansli 87-88, partisekreterare 89-91. Statsråd och chef för civildepartementet 4.10.1991-7.10.1994.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Radiotjänst i Kiruna AB 99-01. Ledamot av styrelsen för Nacka KDS-förening 70-92, ordförande 85-92, Stockholms läns distrikt av KDS 76-92, vice ordförande 85-92. Ledamot av Kristdemokratiska samhällspartiets/Kristdemokraternas partistyrelse 92-, 1:e vice ordförande 93-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i barn- och ungdomsdelegationen 91-94 och stat-kommunberedningen 91-94. Ledamot av styrelsen för Försvarshögskolan 97-, stiftelsen Institutet för framtidsstudier 99-01, Kungliga biblioteket 01- ordförande 01-, - Ledamot av beredningen om främjande av den ideella sektorns utveckling 93-94, ordförande 93-94, och kommittén om utvecklingen i gymnasieskolan 94-96.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Nacka kommunfullmäktige 91. - Ledamot av Nacka kyrkofullmäktige 82-88.
  • Föräldrar

    Pastorn Ernst Winblad och läraren Kerstin Erlandsson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:141 Högskolans ledning, lärare och organisation

Motion 1996/97:Ub36 av Inger Davidson (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub36 av Inger Davidson m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:141 Högskolans ledning, lärare och organisation Inledning Högskolan präglas idag i viss mån av stela strukturer som förhindrar att kvalificerade lärare motiveras och vidareutvecklas i tillräcklig grad. Vetenskapliga meriter


Utskottsberedning: ---1997/98:UbU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996

Motion 1996/97:U25 av Ingrid Näslund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:U25 av Ingrid Näslund m.fl. kd med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996 Den svenska krigsmaterielexporten är begränsad av lagen om krigsmateriel samt av de riktlinjer som regeringen anger för export av krigsmateriel och alla former av


Utskottsberedning: -----1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi46 av Alf Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi46 av Alf Svensson m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning Kristdemokraternas vårdbudget i sammanfattning Kristdemokraternas alternativ till regeringens vårproposition innebär en storsatsning på vård och omsorg samtidigt som massiva


Utskottsberedning: ----------------------------1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.