Inger Jarl Beck (S)

Inger Jarl Beck (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Ombudsman
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-10-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-04-18 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-06-19 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2004-06-18
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2007-04-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-04-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-04-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:171 av Jarl Beck, Inger (s) 27 november 2007 Översyn av försvarsförordningen för bättre stöd vid krig, kris eller olycka
Frågestund 22 mars 2007 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:KU7 10 mars 2006 Statlig förvaltning, m.m.

med anledning av prop. 2009/10:160 Modern personalförsörjning för ett användbart försvar – vissa frågor om Försvarsmaktens personal

Motion 2009/10:Fö1 av Anders Karlsson m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fö1 av Anders Karlsson m.fl. s, mp, v med anledning av prop. 2009/10:160 Modern personalförsörjning för ett användbart försvar vissa frågor om Försvarsmaktens personal s64045 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:160. Motivering Målet för den rödgröna försvarspolitiken


Utskottsberedning: 2009/10:FöU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fö1 av Anders Karlsson m.fl. (s, mp, v) (doc, 64 kB)

Personalliggare för byggbranschen och torghandel

Skriftlig fråga 2009/10:665 av Jarl Beck, Inger (s)

den 22 mars Fråga 2009/10:665 Personalliggare för byggbranschen och torghandel av Inger Jarl Beck s till finansminister Anders Borg m Lagen om särskild skattekontroll i vissa branscher reglerar att bland annat restauranger, pizzabutiker och personalmatsalar måste ha en personalliggare. I verksamheter som byggande,

Inlämnad: 2010-03-22 Besvarare: Anders Borg (M)

25-procentsmålet när det gäller regelförenkling

Skriftlig fråga 2009/10:555 av Jarl Beck, Inger (s)

den 19 februari Fråga 2009/10:555  25-procentsmålet när det gäller regelförenkling av Inger Jarl Beck s till näringsminister Maud Olofsson c Näringsminister Maud Olofsson deklarerade 2006 att regelförenklingar skulle ge företagen mer tid för jobb. Fram till hösten 2010 skulle företagens administrativa kostnader

Inlämnad: 2010-02-19 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se