Irene Oskarsson (KD)

Irene Oskarsson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Diakoniassistent
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-01-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-01-16
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2009-01-15 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Demokrati på Kuba

Motion 2013/14:U260 av Irene Oskarsson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:U260 av Irene Oskarsson KD Demokrati på Kuba KD767 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör ställa sig bakom kraven på en oberoende internationell utredning av de kubanska dissidenterna Oswaldo Payás


Utskottsberedning: 2013/14:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:U260 av Irene Oskarsson (KD) (doc, 58 kB)

Näthat

Motion 2013/14:Ju389 av Irene Oskarsson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju389 av Irene Oskarsson KD Näthat Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skolan bör undervisa i säkerhet och etik på internet i syfte att undvika smutskastning på nätet.1 Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:JuU1 2013/14:KU23 2013/14:UbU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:Ju389 av Irene Oskarsson (KD) (doc, 58 kB)

Giftfria förskolor och offentlig upphandling vid verksamhet för barn

Motion 2013/14:Fi291 av Irene Oskarsson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi291 av Irene Oskarsson KD Giftfria förskolor och offentlig upphandling vid verksamhet för barn KD791 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om offentlig upphandling vid verksamhet för barn och om giftfria förskolor.


Utskottsberedning: 2013/14:FiU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi291 av Irene Oskarsson (KD) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se