Isa Halvarsson (FP)

Isa Halvarsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel tandläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-04-05 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-04-15 – 1988-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1997-11-30
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Suppleant 1995-01-01 – 1997-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:157 Överföring av periodiseringsfond och skatteutjämningsreserv

Motion 1997/98:Sk44 av Isa Halvarsson (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk44 av Isa Halvarsson fp med anledning av prop. 1997/98:157 Överföring av periodiseringsfond och skatteutjämningsreserv Precis som regeringen tidigare aviserat i en skrivelse 1997/98:138 föreslås nya regler vid överföring av periodiseringsfond och skatteutjämningsreserv till aktiebolag


Utskottsberedning: --1997/98:SkU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So51 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:So51 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken Mänskliga Sverige 1 Sammanfattning Regeringens äldrestrategi är välmenande men förslår inte. Det ter sig förståeligt att regeringen önskar skjuta på behandlingen av äldrepropositionen


Utskottsberedning: ------------------1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): , , 18 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:100 Förbättrade möjligheter till punktskattekontroll m.m.

Motion 1997/98:Sk40 av Karin Pilsäter och Isa Halvarsson (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk40 av Karin Pilsäter och Isa Halvarsson fp med anledning av prop. 1997/98:100 Förbättrade möjligheter till punktskattekontroll m.m. Det finns flera skäl att stärka våra möjligheter att förhindra illegal införsel av punktskattepliktiga varor. De fiskala skälen helt enkelt få in skattepengarnaatt


Utskottsberedning: ----1997/98:SkU28
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se