Isabell Mixter (V)

Isabell Mixter (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 347
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post isabell.mixter[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson 2022-11-24 –
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

med anledning av skr. 2022/23:12 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över apotek och partihandel med läkemedel

Motion 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2022/23:12 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över apotek och partihandel med läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med en tydligt uppdaterad

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Pensionssystemet

Motion 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. V Pensionssystemet 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Pensionssystemet ska ge ekonomisk trygghet 3.1En pension att leva på 3.2Behov av ett nytt pensionssystem 4Ändringar i dagens system 4.1Höj pensionsinbetalningarna i stället för pensionsåldern

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 16
Utskottsberedning: SfU SkU

Motion 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 146 kB)

Hyresrätt och allmännytta

Motion 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. V Hyresrätt och allmännytta 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Stärkt skydd för hyresgäster 4.1Stopp för oseriösa hyresvärdar 4.2Underlätta tvångsförvaltning av misskötta hyresfastigheter 4.3Gör det lättare att få nedsatt

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 34
Utskottsberedning: FöU SkU 2022/23:CU10 2022/23:CU14 2022/23:FiU34

Motion 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. (V) (docx, 114 kB) Motion 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. (V) (pdf, 188 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.