Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-04

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2021-01-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 – 2021-01-31
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-04-01 – 2021-02-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-190121 och miljö- och klimatminister, Miljödepartementet 190121-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi, Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning, Dramatiska institutet 92-94.
  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges Radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bistånd till Bangladesh

Svar på skriftlig fråga 2014/15:640 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Utrikesdepartementet Biståndsministern Till riksdagen Svar på fråga 2014/15:640 av Markus Wiechel SD Bistånd till Bangladesh Markus Wiechel har frågat mig vilka krav som ställs på Bangladesh när det gäller barnäktenskap och om det är lämpligt att landet erhåller svenskt bistånd om inte barnäktenskapen upphör. Bangladesh

Svarsdatum: 2015-06-17 Frågeställare: Markus Wiechel (SD)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:640 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 43 kB)

Proposition om biståndspolitiska plattformen

Svar på skriftlig fråga 2014/15:605 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på frågorna 2014/15:596 Styrning av biståndspolitik, 2014/15:597 Tidsplan för ännu en biståndspolitisk plattform och 2014/15:605 Proposition om biståndspolitiska plattformen av Sofia Arkelsten M Sofia Arkelsten har frågat mig vad som kommer att styra svenskt bistånd

Svarsdatum: 2015-06-10 Frågeställare: Sofia Arkelsten (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:605 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 40 kB)

Tidsplan för ännu en biståndspolitisk plattform

Svar på skriftlig fråga 2014/15:597 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på frågorna 2014/15:596 Styrning av biståndspolitik, 2014/15:597 Tidsplan för ännu en biståndspolitisk plattform och 2014/15:605 Proposition om biståndspolitiska plattformen av Sofia Arkelsten M Sofia Arkelsten har frågat mig vad som kommer att styra svenskt bistånd

Svarsdatum: 2015-06-10 Frågeställare: Sofia Arkelsten (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:597 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se