Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Miljö- och klimatminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-04-01 –

  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi vid Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning vid Dramatiska institutet 92-94.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bidrag till hemladdare för elbilar

Svar på skriftlig fråga 2018/19:897 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/ 01549 Kl Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:897 av Martina Johansson C Bidrag till hemladdare för elbilar Martina Johansson har frågat mig vad regeringen och jag avser att göra för att även flerbostadshus ska kunna installera hemladdare

Svarsdatum: 2019-09-02 Frågeställare: Martina Johansson (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:897 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 87 kB)

EU:s ramdirektiv för vatten

Svar på skriftlig fråga 2018/19:885 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/01524/Nm Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:885 av Johan Hultberg M EU:s ramdirektiv för vatten Johan Hultberg har frågat mig om regeringen har någon plan för att få fram erfarenheter och synpunkter från alla delar av samhället som berörs

Svarsdatum: 2019-08-27 Frågeställare: Johan Hultberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:885 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 90 kB)

Ändrade strandskyddsregler

Svar på skriftlig fråga 2018/19:853 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/ 01468/Nm Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:853 av Maria Malmer Stenergard M Ändrade strandskyddsregler Maria Malmer Stenergard har frågat Landsbygdsministern när regeringen återkommer med förslag på lagstiftning som säkerställer att riksdagens

Svarsdatum: 2019-07-30 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:853 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se