Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Miljö- och klimatminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-04-01 –

  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi vid Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning vid Dramatiska institutet 92-94.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Plastskatten och metallåtervinning inom gruvindustrin

Svar på skriftlig fråga 2019/20:237 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/ 01886/Ke Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:237 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Plastskatten och metallåtervinning inom gruvindustrin Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att underlätta

Svarsdatum: 2019-11-08 Frågeställare: Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:237 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 86 kB)

Hushållsnära insamling av tidningspapper

Svar på skriftlig fråga 2019/20:216 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/ 01872/Ke Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:216 av Lars Mejern Larsson S Hushållsnära insamling av tidningspapper Lars Mejern Larsson har frågat mig vad jag avser att göra för att försäkra mig om att beslutet om hushållsnära tidningsinsamling

Svarsdatum: 2019-10-30 Frågeställare: Lars Mejern Larsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:216 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 86 kB)

Omläggning till klimateffektiva drivmedel

Svar på skriftlig fråga 2019/20:169 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/01822/S Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:169 av Lars Beckman M Omläggning till klimateffektiva drivmedel Lars Beckman har frågat mig vilken typ av åtgärder jag avser att vidta för att exempelvis myndigheter ska köra fossilfritt med HVO,

Svarsdatum: 2019-10-29 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:169 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se