Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Miljö- och klimatminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-04-01 –

  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi vid Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning vid Dramatiska institutet 92-94.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Villkorande av bistånd till Palestina

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1516 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

PAGE 2 Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1515 Återbetalningskrav av bistånd som finansierar terrorism samt fråga 2016/17:1516 Villkorande av bistånd till Palestina av Boriana Åberg M Boriana Åberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att svenska biståndspengar till

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Boriana Åberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1516 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 41 kB)

Återbetalningskrav av bistånd som finansierar terrorism

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1515 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

PAGE 2 Utrikesdepartementet Statsrådet Lövin Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1515 Återbetalningskrav av bistånd som finansierar terrorism samt fråga 2016/17:1516 Villkorande av bistånd till Palestina av Boriana Åberg M Boriana Åberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att svenska biståndspengar till

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Boriana Åberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1515 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 41 kB)

Referensnivåer för LULUCF

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1109 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP)

PAGE 1 Dnr M2017/00768/Kl M2017/00781/Kl Miljö- och energidepartementet Ministern för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsministern Till riksdagen Svar på frågorna 2016/17:1103 av Jonas Jacobsson Gjörtler M Arbetet i Bryssel för att säkra det svenska självbestämmandet över skogen och 2016/17:1109

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Eskil Erlandsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1109 besvarad av Statsrådet Isabella Lövin (MP) (docx, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se