Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Miljö- och klimatminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-04-01 –

  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi vid Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning vid Dramatiska institutet 92-94.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vindkraften och populationsperspektivet kring örnstammen

Svar på skriftlig fråga 2019/20:172 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/01819/Me Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:172 av Lars Thomsson C Vindkraften och populationsperspektivet kring örnstammen Lars Thomsson har frågat mig vilka åtgärder jag vidtar för att det ska klargöras hur artskyddsförordningen och miljöprövningen

Svarsdatum: 2019-10-23 Frågeställare: Lars Thomsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:172 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 87 kB)

Tillämpning av regler för sand i liggbås för kor

Svar på skriftlig fråga 2019/20:158 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/ 01835 Me Miljödepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:158 av Staffan Eklöf SD Tillämpning av regler för sand i liggbås för kor Staffan Eklöf har frågat landsbygdsministern om det finns utrymme i befintlig lagstiftning att använda sand i liggbås

Svarsdatum: 2019-10-23 Frågeställare: Staffan Eklöf (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:158 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 87 kB)

Gifttunnor i Bottenhavet

Interpellation 2019/20:40 av Jörgen Berglund (M)

Interpellation 2019/20:40 Gifttunnor i Bottenhavet av Jörgen Berglund M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I Bottenhavet utanför bland annat Sundsvall finns stora mängder gifttunnor dumpade. På 1950- och 1960-talet dumpades ca 23 000 tunnor innehållande bland annat kvicksilverhaltig katalysatormassa i havet

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:40 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gifttunnor i Bottenhavet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se