Isak From (S)

Isak From (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 139
Titel Driftstekniker.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865682
E-post isak.from[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2017-03-14 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-. Kvittningsman Socialdemokraterna 17-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren/bergarbetaren Helmer Frohm och programmeraren May Frohm, f. Norberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, drifts- och underhållsteknisk linje, Sven Winqvists gymnasium, Göteborg, slutår 85. AMU Gällivare, modulutbildning tunga fordon 93. Fackliga och politiska utbildningar under 15 år.
  • Anställningar

    Montör, Volvo Personvagnar AB 85-88. Varierande drift- och borrningsarbeten, TGB-koncernen 88-00. Bergarbetare, Renfors åkeri 00-03. Driftstekniker, Extena 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Fastighetsdomstolen i Västerbotten 06-10. Ersättare, Gentekniknämnden. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Västerbotten. Ledamot, Viltförvaltningsdelegationen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norsjö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-06. Ordförande, bygg- och miljönämnden 03-06 och utbildnings- och kulturnämnden 07-10. Vice ordförande, kommunstyrelsens tekniska utskott 99-02. 1:e ersättare, landstingsfullmäktige 06-10. Ledamot, nämnden för regional utveckling i Västerbottens läns landsting 07-10. Regionfullmäktig, Västerbotten 08-10. Ledamot, folkhälsonämnden för Skellefteå-Norsjö 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    FFM lagbas, Byggnads avd. 12 95-99. Avdelningsombud, Metall avd. 49 01-02, Industrifacket 03-06. Skyddsombud, Industrifacket 03-06. Huvudskyddsombud, IF Metall avd. 3 06-10, avdelningsombud 06-12. Försäkringsrådgivare, LO 03-10. Ledamot, Avdelningsstyrelsen avd. 3. Politiskt ansvarig, IF Metall Norra Västerbotten avd. 3. Medlem, Socialdemokraterna 95-. Ordförande, Norsjö S, 98-03. Ledamot, Norsjö arbetarekommuns styrelse 01-, ordförande 02-07. Kassör, IF Metall-sossen. Kongressombud.
  • Bostadsort

    Norsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skapande skolas eventuella mervärde för alla elever

Interpellation 2010/11:414 av From, Isak (S)

den 20 maj Interpellation 2010/11:414 Skapande skolas eventuella mervärde för alla elever av Isak From S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Skolan är den miljö där alla barn, oavsett geografiska hinder eller föräldrarnas resurser, kan möta kultur i dess många former. Regeringen och kultur-

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Inlandsbanan som en nationell möjlighet

Interpellation 2010/11:410 av From, Isak (S)

den 19 maj Interpellation 2010/11:410 Inlandsbanan som en nationell möjlighet av Isak From S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Den gångna vintern har flera tågurspårningar skett runt om i landet men i det fall de skett på Norra stambanan så har det förbi växlingar varit omöjligt. Bland annat spårade ett

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Fungerande ersättningssystem

Interpellation 2010/11:388 av From, Isak (S)

den 13 maj Interpellation 2010/11:388 Fungerande ersättningssystem av Isak From S till statsrådet Anna-Karin Hatt C Delstatliga Telia Sonera har startat avvecklingen av fast telefoni i de områden som ej betraktas som lönsamma. Det hela motiveras med att gammal teknik ska ersättas med ny. Telia Sonera säger upp

Inlämnad: 2011-05-13 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.