Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V) 25 mars 2014 Skatteverkets skattefelskarta
Interpellationsdebatt 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V) 4 mars 2014 Turkiet och KCK-rättegångarna
Interpellationsdebatt 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V) 9 december 2013 Civil flygplats vid Ärna
Interpellationsdebatt 2013/14:33 av Johnson, Jacob (V) 17 oktober 2013 Avfallsutredningen

Dokument:

Beslagtagna kurdiska böcker hos turkiska tullen

Skriftlig fråga 2013/14:717 av Jacob Johnson (V)

Fråga 2013/14:717 Beslagtagna kurdiska böcker hos turkiska tullen av Jacob Johnson V till Utrikesminister Carl Bildt M Ett svenskt förlag Apec som har specialiserat sig på barnböcker som har översatts från svenska till kurdiska har de tre senaste åren medverkat vid en bokmässa i Diyarbakır i sydöstra Turkiet. Förlaget

Inlämnad: 2014-06-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:717 av Jacob Johnson (V) (pdf, 70 kB)

Humanitär hjälp till befolkningen i nordöstra Syrien/syriska Kurdistan

Skriftlig fråga 2013/14:48 av Johnson, Jacob (V)

den 16 oktober Fråga 2013/14:48 Humanitär hjälp till befolkningen i nordöstra Syrien/syriska Kurdistan av Jacob Johnson V till statsrådet Hillevi Engström M Den humanitära situationen är mycket allvarlig i nordöstra Syrien/syriska Kurdistan. Inbördeskriget i Syrien och speciellt attacker mot den kurdiska befolkningen

Inlämnad: 2013-10-16 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Fördjupning av farleden till Hargshamn

Skriftlig fråga 2012/13:735 av Johnson, Jacob (V)

den 3 september Fråga 2012/13:735 Fördjupning av farleden till Hargshamn av Jacob Johnson V till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Sjötransporter är ett effektivt och miljövänligt alternativ för tunga och skrymmande laster. EU:s nya svaveldirektiv för bland annat Östersjön, som träder i kraft 2015, innebär

Inlämnad: 2013-09-03 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.