Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V) 25 mars 2014 Skatteverkets skattefelskarta
Interpellationsdebatt 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V) 4 mars 2014 Turkiet och KCK-rättegångarna
Interpellationsdebatt 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V) 9 december 2013 Civil flygplats vid Ärna
Interpellationsdebatt 2013/14:33 av Johnson, Jacob (V) 17 oktober 2013 Avfallsutredningen

Dokument:

Turkiet och KCK-rättegångarna

Interpellation 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V)

den 21 januari Interpellation 2013/14:233 Turkiet och KCK-rättegångarna av Jacob Johnson V till utrikesminister Carl Bildt M I slutet av mars äger nya lokalval rum i Turkiet. Genomförandet av dessa blir ett viktigt test på hur demokratin utvecklas i landet. I samband med de föregående lokalvalen i mars 2009 deltog

Inlämnad: 2014-01-21 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiet och KCK-rättegångarna

Skatteverkets skattefelskarta

Interpellation 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V)

den 20 januari Interpellation 2013/14:232 Skatteverkets skattefelskarta av Jacob Johnson V till finansminister Anders Borg M Skatteverket redovisade nyligen det uppdrag verket fick i regleringsbrevet för 2013, nämligen att ta fram en ny uppdaterad så kallad skattefelskarta. Enligt den tidigare skattefelskartan

Inlämnad: 2014-01-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skatteverkets skattefelskarta

Civil flygplats vid Ärna

Interpellation 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V)

den 18 november Interpellation 2013/14:130 Civil flygplats vid Ärna av Jacob Johnson V till miljöminister Lena Ek C Regeringen beslöt i förra veckan att tillåta att en civil flygplats förläggs vid Ärna omedelbart norr om Uppsala stadsbebyggelse. Beslutet är anmärkningsvärt av flera skäl. Mark- och miljödomstolen

Inlämnad: 2013-11-18 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Civil flygplats vid Ärna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.