Jacob Risberg (MP)

Jacob Risberg (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 323
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jacob.risberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2022-10-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: De folkliga protesterna i Iran
Interpellationsdebatt 2022/23:8 av Håkan Svenneling (V) 8 november 2022 De folkliga protesterna i Iran
Stillbild från Interpellationsdebatt: Situationen i Iran
Interpellationsdebatt 2022/23:16 av Alireza Akhondi (C) 8 november 2022 Situationen i Iran
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Internationella frågor och utrikespolitik
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Internationella frågor och utrikespolitik

Dokument:

Vapenexport till Turkiet

Interpellation 2022/23:65 av Jacob Risberg (MP)

Interpellation 2022/23:65 Vapenexport till Turkiet av Jacob Risberg MP till Utrikesminister Tobias Billström M Den 20 november skickade utrikesminister Tobias Billström ett mejl till Expressen där han på frågan om vapenexport till Turkiet uttalade följande: Sverige säljer krigsmateriel till en rad länder, där Turkiet

Inlämnad: 2022-11-30 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Utrikesminister Tobias Billström (M)

Interpellation 2022/23:65 av Jacob Risberg (MP) (pdf, 100 kB)

Jämställdhetspolitik

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. MP Jämställdhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av ett intersektionellt perspektiv i arbetet med jämställdhetsmålen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 126
Utskottsberedning: KrU KU NU SfU SkU UbU UU 2022/23:AU1 2022/23:AU5 2022/23:AU6 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU11 2022/23:CU6 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU14 2022/23:SoU1

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 125 kB) Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 244 kB)

Vi bygger det nya gröna folkhemmet – Miljöpartiets budgetmotion för 2023

Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. MP Vi bygger det nya gröna folkhemmet Miljöpartiets budgetmotion för 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 192 kB) Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 399 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.