Jakob Forssmed (KD)

Jakob Forssmed (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 85
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864391
E-post jakob.forssmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-13 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ordinarie 2016-03-05 – 2017-01-11
    • Ledig 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Ersättare 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2004-05-03 – 2004-05-28
    • Suppleant 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-04-25 – 2018-10-09
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 03, 04, 10 och 14- (ersättare 030415-030613, 040426-040528 och statsrådsersättare 101004-101005). Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 03 och 14- och utrikesutskottet 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Vice gruppledare, Kristdemokraterna 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Sverige behöver en ny reformagenda 2 Alliansens bedömning av svensk ekonomi a.Starkare internationell återhämtning b.Utanförskapet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 502 kB) Motion 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 518 kB)

med anledning av skr. 2016/17:138 Riksrevisionens rapport om transparensen i budgetpropositionen för 2017

Motion 2016/17:3702 av Ulf Kristersson m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3702 av Ulf Kristersson m.fl. M, C, L, KD med anledning av skr. 2016/17:138 Riksrevisionens rapport om transparensen i budgetpropositionen för 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge regeringen i uppdrag att återinföra redovisningen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2016/17:3702 av Ulf Kristersson m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3702 av Ulf Kristersson m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att begränsa föräldrapenningen för föräldrar som bosätter sig i Sverige med barn som


Utskottsberedning: 2016/17:SfU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se