Jakob Olofsgård (L)

Jakob Olofsgård (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Jönköpings län, plats 219
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jakob.olofsgard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-08-01 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2021-09-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-21 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-11-26 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:MJU6 25 november 2021 Åtgärder för att rädda fiskbestånden i Östersjön
Debatt om förslag 2021/22:MJU9 18 november 2021 Riksrevisionens rapport om statens ansvar för veterinär service
Debatt om förslag 2021/22:CU2 18 november 2021 Stärkt skydd för hyresgäster

Dokument:

Liberal klimatpolitik - omställning i en växande ekonomi

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik omställning i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökad export av varor och tjänster med liten klimatpåverkan, som ett verktyg i det globala klimatarbetet,


Utskottsberedning: MJU NU SkU UU 2021/22:CU13 2021/22:CU8 2021/22:MJU15 2021/22:MJU17 2021/22:NU12 2021/22:NU15 2021/22:TU5 2021/22:TU7

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 145 kB) Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 320 kB)

Liberal politik för levande hav och vatten

Motion 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. L Liberal politik för levande hav och vatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att havet ska förvaltas långsiktigt hållbart och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: MJU TU 2021/22:CU13 2021/22:MJU14 2021/22:MJU15 2021/22:NU11

Motion 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (pdf, 142 kB)

Liberal politik för naturvård och biologisk mångfald

Motion 2021/22:3981 av Jakob Olofsgård m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3981 av Jakob Olofsgård m.fl. L Liberal politik för naturvård och biologisk mångfald Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillhandahålla riktade informationsinsatser gällande allemansrätten, smitta från matavfall och inrapportering av


Utskottsberedning: MJU MJU,MJU 2021/22:CU13 2021/22:MJU16

Motion 2021/22:3981 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (docx, 84 kB) Motion 2021/22:3981 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (pdf, 129 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se