Jakob Olofsgård (L)

Jakob Olofsgård (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Jönköpings län, plats 219
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jakob.olofsgard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-08-01 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2021-09-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-21 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-11-26 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:MJU1 14 december 2021 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård
Debatt om förslag 2021/22:MJU2 9 december 2021 Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel
Debatt om förslag 2021/22:MJU6 25 november 2021 Åtgärder för att rädda fiskbestånden i Östersjön

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund

Motion 2021/22:4337 av Jakob Olofsgård m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4337 av Jakob Olofsgård m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kontrollstation för


Utskottsberedning: 2021/22:MJU18

Motion 2021/22:4337 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4337 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (pdf, 101 kB)

Liberal klimatpolitik - omställning i en växande ekonomi

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik omställning i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökad export av varor och tjänster med liten klimatpåverkan, som ett verktyg i det globala klimatarbetet,


Utskottsberedning: SkU TU, TU UU 2021/22:CU13 2021/22:CU8 2021/22:MJU 2021/22:MJU15 2021/22:MJU18 2021/22:NU12 2021/22:NU15 2021/22:NU19 2021/22:NU20 2021/22:NU21 2021/22:TU12 2021/22:TU16 2021/22:TU5 2021/22:TU7 2021/22:TU8 2021/22:TU9

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 147 kB) Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 320 kB)

Liberal politik för levande hav och vatten

Motion 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. L Liberal politik för levande hav och vatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att havet ska förvaltas långsiktigt hållbart och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2021/22:CU13 2021/22:MJU 2021/22:MJU14 2021/22:MJU15 2021/22:NU11 2021/22:TU12

Motion 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (docx, 91 kB) Motion 2021/22:3982 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (pdf, 142 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se