Jakob Olofsgård (L)

Jakob Olofsgård (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Jönköpings län, plats 219
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jakob.olofsgard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-08-01 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2021-09-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-09-08 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:MJU4 22 september 2021 Producentansvar och straffansvar för nedskräpning
Debatt om förslag 2021/22:MJU5 22 september 2021 Genomförandet av EU:s ramdirektiv för vatten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se