Jamal El-Haj (S)

Jamal El-Haj (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 184
Titel Industriarbetare.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jamal.el-haj[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-06-15 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-11-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tripoli 79. Sociologi, Libanesiska universitetet 79-82.
  • Anställningar

    Nyanserare 87-96. Försäkringshandläggare 96-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 02-14. Ledamot, kommunstyrelsen 06-16. Ordförande miljönämnden 06-08 och socialnämnden 08-16. Ordförande stadsdelsfullmäktige, Limhamn 08-13. Ordförande Stadsområde Väster 13-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande och vice ordförande Global (S) internationella S-förening 99-. Ordförande och vice ordförande IF Metall Sydvästra Skåne 06-13. Förbundsstyrelseledamot, IF Metall 06-16.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160615-180924). Suppleant skatteutskottet 16-18 och utrikesutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kriget mot Gazas fängslade folk

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Netanyahus censursträvanden

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Ahmadiyya

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.