Jan Ericson (M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 20
Titel Jur.kand.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Vice ordförande 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10 och 17-18, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 14- och EU-nämnden 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-14, arbetsmarknadsutskottet 10-14 och utbildningsutskottet 18-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19. Vice ordförande riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Föräldrar

    Ekonomen Herbert Ericson och lågstadieläraren Marit Ericson.
  • Utbildning

    Jur.kand., Göteborgs universitet 93.
  • Anställningar

    SEB 86-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mark 03-06, 10 och 14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-05, kommunstyrelsen 03-06, arbetsutskottet 03-06, räddningsnämnden och krisledningsnämnden 03-06. Ordförande, brottsförebyggande rådet, Marks kommun 03-06. Ledamot, skattenämnden, regionskattenämnden och storföretagsskattenämnden, Västra Götalands län 03-06. Ersättare, kyrkorådet och kyrkofullmäktige samt ledamot av valnämnden, Sätila församling 97-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sätila moderata partiförening 98-10. Vice ordförande, Moderaterna i Marks kommun 03-, gruppledare 03-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, politiska utskottet och valledningen, Moderaterna i Södra Älvsborgs län 03-07. Vice ordförande, Saco-föreningen, SEB Västra Sverige 99-07. Styrelseledamot, Sacos koncernfackstyrelse inom SEB Sverige 02-06. Styrelseledamot och kassör, Föräldrakooperativet Bybarna ekonomiska förening 96-01.
  • Bostadsort

    Ubbhult

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kilometerskatt

Interpellation 2015/16:786 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:786 Kilometerskatt av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sagt sig vilja införa en kilometerskatt för tung lastbilstrafik och utreder nu frågan. Initialt rörde det sig om en skatt på omkring 14 kronor per mil för tunga transporter, men nu kommer uppgifter om

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:786 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kilometerskatt

Uteblivna skattesänkningar för pensionärer

Interpellation 2015/16:785 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:785 Uteblivna skattesänkningar för pensionärer av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Ända sedan Alliansen införde jobbskatteavdraget har Socialdemokraterna talat om att skattegapet måste slutasoch i två valrörelser i rad utställde Socialdemokraterna detta som ett vallöfte.

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:785 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Uteblivna skattesänkningar för pensionärer

Jobbskatteavdragets effekter

Interpellation 2015/16:784 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:784 Jobbskatteavdragets effekter av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Såväl statsministern som finansministern har upprepade gånger hävdat, i strid med all ekonomisk forskning, att jobbskatteavdraget varit verkningslöstEnligt Finanspolitiska rådet har jobbskatteavdraget

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:784 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jobbskatteavdragets effekter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se