Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:CU16 21 mars 2012 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2011/12:157 av Hoff, Hans (S) 9 december 2011 Häkte till Halland

Dokument:

Ekobrottsmyndigheten

Skriftlig fråga 2012/13:216 av Ertsborn, Jan, tredje vice talman (FP)

den 18 december Fråga 2012/13:216 Ekobrottsmyndigheten av tredje vice talman Jan Ertsborn FP till justitieminister Beatrice Ask M Ekobrottsmyndigheten planerar att omorganisera ekobrottsbekämpningen och koncentrera sina resurser till ett mindre antal platser än för närvarande. Detta skulle bland annat innebära

Inlämnad: 2012-12-18 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Kreditupplysningar

Skriftlig fråga 2011/12:525 av Ertsborn, Jan (FP)

den 13 april Fråga 2011/12:525 Kreditupplysningar av Jan Ertsborn FP till justitieminister Beatrice Ask M Enligt gällande lagstiftning måste den som begär en kreditupplysning ha ett legitimt behov av upplysningen. Vidare ska en kopia av kreditupplysningen skickas till den som upplysningen avser. Datainspektionen

Inlämnad: 2012-04-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Formerna för anmälan till Socialstyrelsen om brister i vården

Skriftlig fråga 2011/12:142 av Ertsborn, Jan (FP)

den 17 november Fråga 2011/12:142 Formerna för anmälan till Socialstyrelsen om brister i vården av Jan Ertsborn FP till statsrådet Maria Larsson KD Socialstyrelsen har en mycket viktig uppgift i tillsynen av äldreomsorgen. På Socialstyrelsens hemsida betonas detta, och för att underlätta att göra anmälningar om

Inlämnad: 2011-11-17 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.