Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:CU16 21 mars 2012 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2011/12:157 av Hoff, Hans (S) 9 december 2011 Häkte till Halland

Dokument:

Häkte till Halland

Interpellation 2011/12:157 av Hoff, Hans (S)

den 1 december Interpellation 2011/12:157 Häkte till Halland av Hans Hoff S till justitieminister Beatrice Ask M Halland är det enda län i Sverige som inte har häkte trots att länet är det sjunde största och växer i befolkning. Varje år häktas drygt 200 personer i Halland. När någon eller några häktas i länet får

Inlämnad: 2011-12-01 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Häkte till Halland

Mänskliga rättigheter för boende på Västbanken

Interpellation 2006/07:190 av Ertsborn, Jan (fp)

den 22 december Interpellation 2006/07:190 Mänskliga rättigheter för boende på Västbanken av Jan Ertsborn fp till utrikesminister Carl Bildt m Konflikten i Mellanöstern och speciellt motsättningarna mellan Israel och Palestina skildras regelbundet i medierna som krigiska våldsamheter som leder till att många personer

Inlämnad: 2006-12-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Slutna och öppna kriminalvårdsanstalter

Interpellation 2005/06:199 av Ertsborn, Jan (fp)

den 17 januari Interpellation 2005/06:199 av Jan Ertsborn fp till justitieminister Thomas Bodström s Slutna och öppna kriminalvårdsanstalter Kriminalvården har en mycket besvärande överbeläggning och till följd av det vidtas och planeras nu omfattande utbyggnader av kriminalvårdsanstalter. Totalt ska enligt uppgift

Inlämnad: 2006-01-17 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.