Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:CU16 21 mars 2012 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2011/12:157 av Hoff, Hans (S) 9 december 2011 Häkte till Halland

Dokument:

Småföretag – en hörnsten

Motion 2013/14:N331 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:N331 av Anita Brodén m.fl. FP Småföretag en hörnsten FP803 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om småföretagens betydelse. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av


Utskottsberedning: 2013/14:NU1 2013/14:SkU16 2013/14:UbU11
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:N331 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:N331 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 164 kB)

Lyft för folkrörelser, studieförbund och folkhögskolor

Motion 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. FP Lyft för folkrörelser, studieförbund och folkhögskolor FP800 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att tillvarata folkrörelsernas samhällsengagemang, demokratiarbete och plats


Utskottsberedning: 2013/14:KrU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 59 kB) Motion 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 159 kB)

Djur i samhällets tjänst

Motion 2013/14:So256 av Jan Ertsborn och Ulf Nilsson (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So256 av Jan Ertsborn och Ulf Nilsson FP Djur i samhällets tjänst FP0425 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda och uppmärksamma sällskapsdjurens positiva effekter på människan och hur de kan utnyttjas mer


Utskottsberedning: 2013/14:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So256 av Jan Ertsborn och Ulf Nilsson (FP) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:So256 av Jan Ertsborn och Ulf Nilsson (FP) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.