Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:CU16 21 mars 2012 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2011/12:157 av Hoff, Hans (S) 9 december 2011 Häkte till Halland

Dokument:

övergivna bilar utmed motorvägarna

Skriftlig fråga 2003/04:1599 av Ertsborn, Jan (fp)

den 3 september Fråga 2003/04:1599 av Jan Ertsborn fp till justitieminister Thomas Bodström om övergivna bilar utmed motorvägarna Dagligen kan vi som färdas på motorvägarna och för all del även på andra vägar konstatera att det utmed vägarna står övergivna bilar. Om dessa är så placerade att polisen inte bedömer att

Inlämnad: 2004-09-03 Besvarare: Ulrica Messing (S)

försäkringsskydd vid småhusbyggande

Skriftlig fråga 2003/04:1543 av Ertsborn, Jan (fp)

den 20 augusti Fråga 2003/04:1543 av Jan Ertsborn fp till justitieminister Thomas Bodström om försäkringsskydd vid småhusbyggande I plan- och bygglagen 1987:10 9 kap. 12 stadgas att byggnadsarbeten inte får påbörjas förrän bevis om byggfelsförsäkring respektive färdigställandeskydd har visats upp för byggnadsnämnden.

Inlämnad: 2004-08-20 Besvarare: Thomas Bodström (S)

rättsäkerheten i svenska domstolar

Skriftlig fråga 2003/04:1388 av Ertsborn, Jan (fp)

den 29 juni Fråga 2003/04:1388 av Jan Ertsborn fp till justitieminister Thomas Bodström om rättssäkerheten i svenska domstolar Gång efter annan kommer alarmerande rapporter om det krisartade läget i vårt rättsväsende. Oftast handlar det om polisen, som inte hinner med att ta upp anmälningar, besöka brottsplatser, göra

Inlämnad: 2004-06-29 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.