Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Häktesfrågan i Halland

Skriftlig fråga 2010/11:497 av Ertsborn, Jan (FP)

den 11 maj Fråga 2010/11:497 Häktesfrågan i Halland av Jan Ertsborn FP till justitieminister Beatrice Ask M Under förra sommaren avvecklades det tillfälliga häkte med tolv platser som funnits i polishuset i Halmstad i omkring fem år. Det uppgavs då att häktade i Halland fortsättningsvis skulle placeras i Göteborg

Inlämnad: 2011-05-11 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Fortsatt uppvärdering av friluftsrörelsen

Motion 2010/11:Kr295 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Kr295 av Anita Brodén m.fl. FP Fortsatt uppvärdering av friluftsrörelsen fp1062 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om värdet av att ambitionen, i samband med Idrottslyftet, om en ökad samverkan mellan idrottsrörelsen


Utskottsberedning: 2010/11:KrU7
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2010/11:Kr295 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 56 kB) Motion 2010/11:Kr295 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 164 kB)

Mobiltelefoni och sms-kommunikation i anslutning till bilkörning

Motion 2010/11:T367 av Anita Brodén och Jan Ertsborn (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:T367 av Anita Brodén och Jan Ertsborn FP Mobiltelefoni och sms-kommunikation i anslutning till bilkörning fp1050 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att använda mobiltelefon under bilkörning. Motivering Det är mer


Utskottsberedning: 2010/11:TU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T367 av Anita Brodén och Jan Ertsborn (FP) (doc, 50 kB) Motion 2010/11:T367 av Anita Brodén och Jan Ertsborn (FP) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.