Jan Lindholm (MP)

Jan Lindholm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Förskollärare.
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-15 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-08-16 – 2004-11-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-11-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-09-14 – 2004-11-14
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-05-24 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-28
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2016-11-09 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98 (ersättare 980123-980222) och 04-. Ledamot socialutskottet 04-06 och 14-, sammansatta utrikes- och socialutskottet 05, justitie- och socialutskottet 06 och civilutskottet 06-14. Suppleant socialutskottet 98, 04 och 06-10, socialförsäkringsutskottet 98 och 04-06, utbildningsutskottet 98 och 04-06 och arbetsmarknadsutskottet 06-10. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-.
  • Föräldrar

    Handelsläraren Rune Lindholm och företagaren Ulla-Greta Lindholm, f. Bergman.
  • Utbildning

    Elektronikingenjör, Borlänge 72. Engelska, Stockholms universitet 73. Förskollärarexamen, Högskolan Dalarna 80.
  • Anställningar

    ASEA 68. Typograf, Falun 72. Stålverksarbetare, Domnarvets järnverk, Borlänge 73-77. Egenföretagare. Förskollärare, Falu kommun 80-16. Assistent, Centrum för solenergiforskning (SERC) vid Högskolan Dalarna, Borlänge 91-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 88-06. Ledamot, kommunstyrelsen 94-04. Ledamot, tekniska styrelsen, Falu kommun 88-04, ordförande 94-98. Ordförande, gatu- och parknämnden 02-04. Styrelseledamot, regionkommittén Falun-Borlänge 94-02. Ledamot, styrgruppen för Agenda 21, 94-02 och styrgruppen för Friska Falun 94-02. Styrelseledamot, Dalatrafik 89-92 och Falu Energi och Vatten 98-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Studiefrämjandet Dalarna på 70-talet, Falu Miljögrupp - stoppa kärnkraften 77-, Nybroboden kooperativ ekonomisk förening 79-88 och Dalarnas ekonomiska kulturhusförening 73-77. Ledamot, styrelsen för AB Lindholm & Söner 78-98. Styrelseledamot, DAKA specialavfall 94-98. Ledamot, styrelsen för Miljöpartiet Dalarna 88-05 och styrelsen för Miljöpartiet i Falun 88- 06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik
Debatt om förslag 2017/18:SoU26 14 juni 2018 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik
Stillbild från Debatt om förslag: Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter
Debatt om förslag 2017/18:SoU25 13 juni 2018 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter
Stillbild från Debatt om förslag: En ny strafftidslag
Debatt om förslag 2017/18:JuU30 11 juni 2018 En ny strafftidslag
Stillbild från Debatt om förslag: Modernare adoptionsregler
Debatt om förslag 2017/18:CU14 11 juni 2018 Modernare adoptionsregler
Stillbild från Debatt om förslag: Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap
Debatt om förslag 2017/18:SoU20 11 juni 2018 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap
Stillbild från Debatt om förslag: Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden
Debatt om förslag 2017/18:SoU24 4 juni 2018 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden

Dokument:

Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter

Interpellation 2012/13:369 av Lindholm, Jan (MP)

den 10 april Interpellation 2012/13:369 Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter av Jan Lindholm MP till statsrådet Stefan Attefall KD Den 1 februari 2013 trädde nya regler för andrahandsuthyrning av bostäder i kraft. Lagändringen fick redan före införandet massiv kritik då det befarades leda till

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen på bostadsmarknaden för unga och studenter

Hotet mot våra skyddade vattendrag

Interpellation 2012/13:243 av Lindholm, Jan (MP)

den 31 januari Interpellation 2012/13:243 Hotet mot våra skyddade vattendrag av Jan Lindholm MP till miljöminister Lena Ek C Civilutskottet behandlade i juni förra året, i betänkandet Insatser för vandrande fisk i sjöar och vattendrag frågan om behovet av det tredje stycket i 6 i 4 kap. i miljöbalken. Ett enigt

Inlämnad: 2013-01-31 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hotet mot våra skyddade vattendrag

Brister i tillgänglighet som grund för diskriminering

Interpellation 2011/12:97 av Lindholm, Jan (MP)

den 8 november Interpellation 2011/12:97 Brister i tillgänglighet som grund för diskriminering av Jan Lindholm MP till statsrådet Erik Ullenhag FP Kravet att klassa brister i tillgänglighet som grund för diskriminering har drivits av flera organisationer sedan många år. Miljöpartiet tillhör en av de organisationer

Inlämnad: 2011-11-08 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Brister i tillgänglighet som grund för diskriminering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.