Jan Lindholm (MP)

Jan Lindholm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Förskollärare.
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-15 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-08-16 – 2004-11-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-11-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-09-14 – 2004-11-14
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-05-24 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-09-28
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2016-11-09 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98 (ersättare 980123-980222) och 04-. Ledamot socialutskottet 04-06 och 14-, sammansatta utrikes- och socialutskottet 05, justitie- och socialutskottet 06 och civilutskottet 06-14. Suppleant socialutskottet 98, 04 och 06-10, socialförsäkringsutskottet 98 och 04-06, utbildningsutskottet 98 och 04-06 och arbetsmarknadsutskottet 06-10. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-.
  • Föräldrar

    Handelsläraren Rune Lindholm och företagaren Ulla-Greta Lindholm, f. Bergman.
  • Utbildning

    Elektronikingenjör, Borlänge 72. Engelska, Stockholms universitet 73. Förskollärarexamen, Högskolan Dalarna 80.
  • Anställningar

    ASEA 68. Typograf, Falun 72. Stålverksarbetare, Domnarvets järnverk, Borlänge 73-77. Egenföretagare. Förskollärare, Falu kommun 80-16. Assistent, Centrum för solenergiforskning (SERC) vid Högskolan Dalarna, Borlänge 91-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 88-06. Ledamot, kommunstyrelsen 94-04. Ledamot, tekniska styrelsen, Falu kommun 88-04, ordförande 94-98. Ordförande, gatu- och parknämnden 02-04. Styrelseledamot, regionkommittén Falun-Borlänge 94-02. Ledamot, styrgruppen för Agenda 21, 94-02 och styrgruppen för Friska Falun 94-02. Styrelseledamot, Dalatrafik 89-92 och Falu Energi och Vatten 98-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Studiefrämjandet Dalarna på 70-talet, Falu Miljögrupp - stoppa kärnkraften 77-, Nybroboden kooperativ ekonomisk förening 79-88 och Dalarnas ekonomiska kulturhusförening 73-77. Ledamot, styrelsen för AB Lindholm & Söner 78-98. Styrelseledamot, DAKA specialavfall 94-98. Ledamot, styrelsen för Miljöpartiet Dalarna 88-05 och styrelsen för Miljöpartiet i Falun 88- 06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål – ett gemensamt uppdrag

Motion 2004/05:MJ38 av Åsa Domeij m.fl. (mp, -)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 203 2 Förslag till riksdagsbeslut 207 3 Sammanfattning 214 4 Inledning 214 5 En överordnad miljöpolitik 215 6 Livsmöjligheter 215 7 Rättvist miljöutrymme 215 7.1 Rättvist miljöutrymme 215 7.2 Den saknade miljödimensionen 216 7.3 Global handelspolitik 216 7.4 Hållbar


Utskottsberedning: 2005/06:BoU7 2005/06:MJU3 2005/06:MJU4 2005/06:NU18
Riksdagsbeslut (128 yrkanden): 128 avslag

med anledning av prop. 2004/05:168 Återsändande av tredjelandsmedborgare via Sverige

Motion 2004/05:Sf31 av Mona Jönsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf31 av Mona Jönsson m.fl. mp med anledning av prop. 2004/05:168 Återsändande av tredjelandsmedborgare via Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2004/05:168. Motivering Migrationspolitiken är alltid beroende av och avgörs av vår omvärld. Krig, konflikter, miljökatastrofer,


Utskottsberedning: 2005/06:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

naturreservatet Städjan-Nipfjället och Natura 2000

Skriftlig fråga 2004/05:1783 av Lindholm, Jan (mp)

den 2 juni Fråga 2004/05:1783 av Jan Lindholm mp till statsrådet Lena Sommestad om naturreservatet Städjan-Nipfjället och Natura 2000 Städjan-Nipfjällets naturreservat och tillika Natura 2000-område är hotat av exploateringsintressen. Projektet Tre toppar avser att genomföra en omfattande utbyggnad av liftar och nedfarter

Inlämnad: 2005-06-02 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se