Jan R Andersson (M)

Jan R Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 12
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865006
E-post jan.r.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-06-22 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-03-09 – 2020-06-21
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2020-03-08
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 11-14, försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant civilutskottet 06-10, EU-nämnden 07-10 och 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 17 och 18. Suppleant OSSE-delegationen 14-18.
  • Föräldrar

    Företagaren Stig-Arne Andersson och Birgit Andersson, f. Hansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje, Midskogsskolan i Luleå, slutår 91. Militärtjänst och reservofficersutbildning Ing 3/Arméns fältarbetscentrum, Eksjö, slutår 93. Studier vid Högskolan i Luleå och Umeå universitet 94-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting 96-98. Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 92-94. Kommunfullmäktig, Kalmar 02-. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 02-06. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar läns styrelse.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga – statens arbete med att stärka arméstridskrafterna

Motion 2021/22:4370 av Pål Jonson m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4370 av Pål Jonson m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga statens arbete med att stärka arméstridskrafterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett tilläggsuppdrag till


Utskottsberedning: 2021/22:FöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4370 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4370 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2021/22:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet

Motion 2021/22:4369 av Pål Jonson m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4369 av Pål Jonson m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en särskild redovisning i skrivelse 70 av det internationella samarbetet


Utskottsberedning: 2021/22:FöU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4369 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4369 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:22 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2021/22:4266 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4266 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:22 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en nära dialog med Frankrike kring utveckling och avveckling


Utskottsberedning: 2021/22:UFöU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4266 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4266 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.