Jan Sandberg (M)

Jan Sandberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel politisk sekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 1995-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:128 Ändring i telelagen (1993:597), m.m.

Motion 1994/95:T25 av Wiggo Komstedt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:T25 av Wiggo Komstedt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:128 Ändring i telelagen 1993:597m.m. Vi instämmer i propositionens förslag till ny lagtext men motsätter oss den förändrade tolkningen av lagen som regeringen ger till känna i propositionen på sidan 7, sista stycket. Regeringens


Utskottsberedning: -1994/95:TU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

EU:s institut för telekonkurrens i Stockholmsområdet

Motion 1994/95:T804 av Jan Sandberg (m)

Motion till riksdagen 1994/95:T804 av Jan Sandberg m EU:s institut för telekonkurrens i Stockholmsområdet Sverige är bland de absolut första i Europa att genomföra en avreglering av telekommunikationsmarknaden. Resultatet har inte låtit vänta på sig. Allt fler aktörer erbjuder nya tele- och datakommunikationskoncept,


Utskottsberedning: -1994/95:TU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Privatisering av Arlanda flygplats m.m.

Motion 1994/95:T703 av Wiggo Komstedt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:T703 av Wiggo Komstedt m.fl. m Privatisering av Arlanda flygplats m.m. En robust återhämtning av luftfartsmarknaden skedde under 1994. Efter fyra års förluster börjar företagen nu gå med vinst. Av flygbolagen krävs dock en fortsatt anpassning med den växande konkurrensen där resenärerna


Utskottsberedning: ---1994/95:TU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se