Jan Sandberg (M)

Jan Sandberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel politisk sekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 1995-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

avJanSandbergm.fi. om ett nytt utbildningssystem

Motion 1987/88:Ub400

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Ub400 avJanSandbergm.fi. om ett nytt utbildningssystem Hemställan Med hänvisning till vad sorn anförts i motion 1987/88:A268 hemställs 1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att införa


Utskottsberedning: -1988/89:UbU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ub400 (pdf, 49 kB)

om närradion

Motion 1987/88:Kr244 av Jan Sandberg (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Kr244 av Jan Sandberg m om närradion För närradion finns i dag mycket begränsade finansieringsmöjligheter. Det utgår inga bidrag till radioverksamheten och reklamfinansiering är förbjuden. Samtidigt som särskilda intäkter genom


Utskottsberedning: -1988/89:KU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Kr244 av Jan Sandberg (m) (pdf, 70 kB)

om en levande skärgård, m. m.

Motion 1987/88:Jo872 av Alf Wennerfors m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Jo872 av Alf Wennerfors m. fl. m om en levande skärgård, m. m. Stockholms skärgård omfattar 25 000 öar, holmar och skär. Stockholms skärgård och dess unika natur torde ha få motsvarigheter utanför Norden. Våra skärgårdar har fått


Utskottsberedning: --1988/89:JoU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Jo872 av Alf Wennerfors m. fl. (m) (pdf, 182 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se