Jan Sandberg (M)

Jan Sandberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel politisk sekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 1995-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

om ungdomars problem på bostadsmarknaden

Motion 1987/88:Bo249 av Jan Sandberg m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Bo249 av Jan Sandberg m. fl. m om ungdomars problem på bostadsmarknaden Mot. 1987/88 Bo249-251 Ungdomarnas bostadsproblem kan lösas Ungdomarna har stora problem på bostadsmarknaden. Varje dag syns nya löpsedelstexter, rubriker


Utskottsberedning: --1988/89:BoU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Bo249 av Jan Sandberg m. fl. (m) (pdf, 276 kB)

om ungdomarnas bostadsmarknad i

Motion 1987/88:Bo248 av Jan Sandberg (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Bo248 av Jan Sandberg m om ungdomarnas bostadsmarknad i Stockholmsregionen En ond cirkel Olika socialdemokratiska regeringar har i sin iver att styra bostadsmarknaden genomdrivit nya lagar, subventioner, skatter, program och


Utskottsberedning: -1988/89:BoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Bo248 av Jan Sandberg (m) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se