Jan Sandberg (M)

Jan Sandberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel politisk sekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 1995-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi68 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi68 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Sedan mer än tio år förekommer i Stockholms län en inomregional skatteutjämning administrerad genom landstinget och finansierad


Utskottsberedning: -1991/92:FiU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förbättringar av transportnätet i Stockholmsområdet

Motion 1991/92:T219 av Alf Wennerfors m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:T219 av Alf Wennerfors m.fl. m Förbättringar av transportnätet i Stockholmsområdet Stockholmsregionen är Sveriges motor Storstockholm är den mest dynamiska regionen i Sverige. Det är oftast här som det nya näringslivet växer fram och framtiden för hela landet skapas. Stockholmsregionen


Utskottsberedning: ------1991/92:BoU16 1991/92:TU13 1991/92:TU15
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Medhavd dryck till restaurang

Motion 1991/92:So265 av Jan Sandberg (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So265 av Jan Sandberg m Medhavd dryck till restaurang Den allmänna bilden av svenskarnas förhållande till alkohol är att vi tar alla chanser som ges för att supa oss fulla. Därför har man använt sig av olika s.k. instrument för att minska vår möjlighet att komma i kontakt med alkohol.


Utskottsberedning: -1991/92:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se