Jan Sandberg (M)

Jan Sandberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel politisk sekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 1995-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Detaljregleringarna inom EG

Motion 1992/93:U510 av Jan Sandberg (m)

Motion till riksdagen 1992/93:U510 av Jan Sandberg m Detaljregleringarna inom EG Sverige har undertecknat det s.k. EES-avtalet, ett avtal mellan EG:s och EFTA:s länder. Avtalet har inte börjat att gälla på grund av att EFTA-landet Schweiz inte kommer att ratificera det. Förhoppningsvis dröjer det inte länge innan


Utskottsberedning: -1992/93:UU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En ny alkoholpolitik

Motion 1992/93:So208 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So208 av Knut Billing m.fl. m En ny alkoholpolitik Dags för förändringar Under flera år har Moderata samlingspartiet föreslagit grundläggande förändringar av den rådande alkoholpolitiken. Detta har skett i såväl parti- som kommittémotioner och i enskilda motioner. I kombination med förslag


Utskottsberedning: ----1992/93:SoU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Sänkt åldersgräns för inköp av alkohol

Motion 1992/93:So203 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So203 av Knut Billing m.fl. m Sänkt åldersgräns för inköp av alkohol I Sverige räknas en person som har fyllt 18 år som myndig. Det innebär att han eller hon får ta ansvar för sina egna handlingar. Han eller hon har vidare rätt att rösta i allmänna val på såväl lokal, regional som på


Utskottsberedning: --1992/93:SoU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se