Jan Sandberg (M)

Jan Sandberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel politisk sekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 1995-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:199 Ändringar i hyresförhandlingslagen m.m.

Motion 1993/94:Bo31 av Jan Sandberg (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Bo31 av Jan Sandberg m med anledning av prop. 1993/94:199 Ändringar i hyresförhandlingslagen m.m. I departementspromemorian Ändringar i hyresförhandlingslagen m.m. Ds 1993:30 föreslogs att allmännyttans hyresledande roll inom bruksvärdessystemet skulle avskaffas. Skälet var att allmännyttans


Utskottsberedning: -1993/94:BoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:181 Slopad årlig fordonsskatt för vissa äldre motorfordon

Motion 1993/94:Sk35 av Jan Sandberg (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk35 av Jan Sandberg m med anledning av prop. 1993/94:181 Slopad årlig fordonsskatt för vissa äldre motorfordon De många motorintresserade i Sverige har tagit emot regeringens förslag om en rullande 30-årsgräns för vägskattebefrielse med glädje. Det finns dock all anledning att se till


Utskottsberedning: -1993/94:SkU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skatten på nya bilar m.m.

Motion 1993/94:Sk624 av Jan Sandberg (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk624 av Jan Sandberg m Skatten på nya bilar m.m. Den svenska genomsnittsbilen är i dag äldre än motsvarande bil var i DDR innan muren föll. Den svenska bilparkens ålder är följaktligen även uppseendeväckande i ett OECD-perspektiv. Orsaken är att det har varit alltför få bilfamiljer som


Utskottsberedning: -1993/94:SkU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se