Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Janine Alm Ericson (MP)

Janine Alm Ericson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 300
Titel Företagare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post janine.alm.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-02-09 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-02-09
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2020-07-15 – 2021-02-23
    • Gruppledare 2019-11-04 – 2020-07-14
    • Vice gruppledare 2019-07-01 – 2019-11-03
    • Gruppledare 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Vice gruppledare 2019-02-07 – 2019-02-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2021-02-11
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-02-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-12-05 – 2021-02-11
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2019-02-15 – 2020-02-04
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-02-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-01-11 –
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-24
    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-10-02 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-07-15 – 2021-02-23
    • Ledamot 2019-11-05 – 2020-07-14
    • Ledamot 2019-11-05 – 2020-07-14
    • Ersättare 2019-07-01 – 2019-11-05
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2022-03-08 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-12-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-19 och utrikesutskottet 19-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant skatteutskottet 14-, försvarsutskottet 14-, EU-nämnden 16-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Ledamot Utrikesnämnden 19-, krigsdelegationen 19- och riksdagsstyrelsen 19-. Suppleant riksbanksfullmäktige 14 och Nordiska rådets svenska delegation 18. Gruppledare Miljöpartiet de gröna 19 och vice gruppledare 19-.
  • Föräldrar

    Peter Carlander och Jill Alm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alingsås, slutår 92. Universitetsstudier, Örebro, Göteborg och Uppsala 93-98.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, ASAB. Vårdare på gruppboende, Alingsås kommun. Tågvärd, Västtrafik. Taxichaufför och företagare i handelsbolag. Ansvarig för internationella kontakter, Globträdet. Ekonomiansvarig, Speedheater System AB. Politisk sekreterare, Västra Götalandsregionen 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén för översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Ledamot, Riksbankskommittén. Ledamot, Pensionsgruppen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Alingsås 06-10. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott, Alingsås 10-14. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Miljöpartiet Alingsås 06-15. Sammankallande, Miljöpartiet i Västra Götaland, norra valkretsen 09-15. Ersättare/ordinarie, Miljöpartiet VG:s styrelse 08-10. Sammankallande, Miljöpartiet i Västra Götaland, västra valkretsen 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Satsa på Västsveriges järnvägar

Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson båda MP Satsa på Västsveriges järnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta underhålla och utveckla Västsveriges järnvägar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 76 kB)

Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga

Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson båda MP Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder kring hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 78 kB)

Självbestämmande i livets slutskede – utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. MP Självbestämmande i livets slutskede utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka förutsättningarna för aktiv dödshjälp i Sverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.