Janine Alm Ericson (MP)

Janine Alm Ericson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 300
Titel Företagare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post janine.alm.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-02-09 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-02-09
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2020-07-15 – 2021-02-23
    • Gruppledare 2019-11-04 – 2020-07-14
    • Vice gruppledare 2019-07-01 – 2019-11-03
    • Gruppledare 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Vice gruppledare 2019-02-07 – 2019-02-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2021-02-11
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-02-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-12-05 – 2021-02-11
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2019-02-15 – 2020-02-04
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-02-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-01-11 –
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-24
    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-10-02 – 2021-02-11
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-02-07 – 2021-02-11
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-07-15 – 2021-02-23
    • Ledamot 2019-11-05 – 2020-07-14
    • Ledamot 2019-11-05 – 2020-07-14
    • Ersättare 2019-07-01 – 2019-11-05
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2022-03-08 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-12-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-19 och utrikesutskottet 19-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant skatteutskottet 14-, försvarsutskottet 14-, EU-nämnden 16-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Ledamot Utrikesnämnden 19-, krigsdelegationen 19- och riksdagsstyrelsen 19-. Suppleant riksbanksfullmäktige 14 och Nordiska rådets svenska delegation 18. Gruppledare Miljöpartiet de gröna 19 och vice gruppledare 19-.
  • Föräldrar

    Peter Carlander och Jill Alm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alingsås, slutår 92. Universitetsstudier, Örebro, Göteborg och Uppsala 93-98.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, ASAB. Vårdare på gruppboende, Alingsås kommun. Tågvärd, Västtrafik. Taxichaufför och företagare i handelsbolag. Ansvarig för internationella kontakter, Globträdet. Ekonomiansvarig, Speedheater System AB. Politisk sekreterare, Västra Götalandsregionen 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén för översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Ledamot, Riksbankskommittén. Ledamot, Pensionsgruppen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Alingsås 06-10. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott, Alingsås 10-14. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Miljöpartiet Alingsås 06-15. Sammankallande, Miljöpartiet i Västra Götaland, norra valkretsen 09-15. Ersättare/ordinarie, Miljöpartiet VG:s styrelse 08-10. Sammankallande, Miljöpartiet i Västra Götaland, västra valkretsen 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att steg


Utskottsberedning: 2018/19:KrU8 2018/19:SoU11 2018/19:SoU15 2018/19:SoU9 2018/19:UbU10 2018/19:UbU13 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 97 kB)

En hållbar sjöfart för framtiden

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger båda MP En hållbar sjöfart för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta ett sjöfartsråd med uppgift att arbeta fram en långsiktig strategi för utvecklingen av den svenska sjöfarten


Utskottsberedning: 2018/19:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (pdf, 77 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Nollutsläpp från transporter 1.1 Utfasning av fossila bränslen 1.2 Tågtrafik 1.3 Godstransporter 2 100 procent förnybart 2.1 Solenergi 2.2 Ett mer flexibelt elsystem


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU13 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU5 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.