Jeannette Escanilla (V)

Jeannette Escanilla (V)

Tillgänglig ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Född år 1961

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-06-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ship to Gaza

Skriftlig fråga 2017/18:1551 av Jeannette Escanilla (V)

Fråga 2017/18:1551 Ship to Gaza av Jeannette Escanilla V till Utrikesminister Margot Wallström S I juli i år åker tre båtar mot Gaza med syfte att bryta den illegala blockad av Gaza som Israel genomför. Flottiljen kommer inte bara med förnödenheter utan även med hopp och solidaritet till folket i Gaza. Ship to Gaza Sverige

Inlämnad: 2018-06-21 Svarsdatum: 2018-07-09 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1551 av Jeannette Escanilla (V) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se