Jennie Åfeldt (SD)

Jennie Åfeldt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 65
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jennie.afeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 16-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16 och 18-, socialutskottet 14-15 och 18- samt civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den narkotikarelaterade dödligheten i Sverige

Skriftlig fråga 2020/21:320 av Jennie Åfeldt (SD)

Fråga 2020/21:320 Den narkotikarelaterade dödligheten i Sverige av Jennie Åfeldt SD till Socialminister Lena Hallengren S Sverige hade tidigare den näst högsta narkotikarelaterade dödligheten i EU. Antalet narkotikarelaterade dödsfall i Sverige går sakta ned, men trots det har vi nu störst andel dödsfall i EU. Att vi

Inlämnad: 2020-10-29 Svarsdatum: 2020-11-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:320 av Jennie Åfeldt (SD) (pdf, 91 kB)

Stöd till närstående

Skriftlig fråga 2020/21:319 av Jennie Åfeldt (SD)

Fråga 2020/21:319 Stöd till närstående av Jennie Åfeldt SD till Socialminister Lena Hallengren S Missbruk kan leda till allvarliga konsekvenser, inte bara fysiskt och psykiskt utan även socialt. Ofta leder det till att missbrukaren försummar arbete, familj och barn. Det är viktigt att rätt insatser ges till missbrukaren

Inlämnad: 2020-10-29 Svarsdatum: 2020-11-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:319 av Jennie Åfeldt (SD) (pdf, 85 kB)

Hepatit C, TBC, HPV och vaccineringsfrågor

Motion 2020/21:3449 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3449 av Markus Wiechel m.fl. SD Hepatit C, TBC, HPV och vaccineringsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder för ökad kunskap kring hepatit C och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2020/21:SoU15

Motion 2020/21:3449 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3449 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se