Jennie Nilsson (S)

Jennie Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 18
Titel Vårdbiträde.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jennie.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-06-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-01-21 – 2021-06-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2019-01-20
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2011-04-14 – 2012-02-23
    • Ledamot 2011-04-13 – 2011-04-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-04-12
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2021-09-23 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-02-06
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2021-09-29 –
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-06-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förtroendeuppdrag på olika nivåer i Socialdemokraterna Halland, Hylte socialdemokratiska arbetarekommun, Kommunal Halland och ABF Halland.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 10-11, skatteutskottet 11 och vice ordförande skatteutskottet 11-12. Ledamot näringsutskottet 12-14, ordförande näringsutskottet 14-18 och vice ordförande 18-19. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 14-19. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Fabriksarbetaren Gösta Nilsson och förrådsarbeterskan Leny Nilsson, f. Tholin.
  • Utbildning

    Social linje, Sannarpsgymnasiet, Halmstad 88-90.
  • Anställningar

    Personlig assistent 90-91. Vårdbiträde, Hylte kommun 91-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Särskild utredare, Ett tryggare företagande i ett förändrat arbetsliv - för tillväxt och innovation, Näringsdepartementet 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hylte 94-06. Ledamot, kommunstyrelsen 95-06, ordförande 01-06. Ersättare/ledamot, barn- och ungdomsnämnden 93-01 och ordförande, arbetsförmedlingsnämnden 01-07 och handikapprådet 01-06. Ledamot, regionfullmäktige och regionstyrelsen, Region Halland 03-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utbildning till barnskötare

Motion 2021/22:3743 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3743 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Utbildning till barnskötare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att skapa en nationell lägsta standard för utbildningar till barnskötare och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3743 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3743 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Bemanning, kompetens och rimliga villkor inom äldreomsorgen

Motion 2021/22:3855 av Marianne Fundahn m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3855 av Marianne Fundahn m.fl. S Bemanning, kompetens och rimliga villkor inom äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ökad insyn, av nationella riktlinjer för utbildning, av att heltidsanställningar ska vara norm samt


Utskottsberedning: 2021/22:SoU13

Motion 2021/22:3855 av Marianne Fundahn m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3855 av Marianne Fundahn m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Hälso- och sjukvården efter coronapandemin

Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. S Hälso- och sjukvården efter coronapandemin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av starkare samverkan för att arbeta bort vårdskulden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15

Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se