Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nationell plan för hepatit C

Skriftlig fråga 2017/18:1482 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2017/18:1482 Nationell plan för hepatit C av Jenny Petersson M till Socialminister Annika Strandhäll S WHO:s mål är att till år 2030 minska antalet insjuknade i hepatit C med 90 procent. Här i Sverige har nu Rådet för nya terapier NT-rådet kommit med nya rekommendationer till landstingen och regionerna, i vilka

Inlämnad: 2018-06-12 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1482 av Jenny Petersson (M) (pdf, 88 kB)

Sverige som life science-nation

Skriftlig fråga 2017/18:1393 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2017/18:1393 Sverige som life science-nation av Jenny Petersson M till Socialminister Annika Strandhäll S Klinisk forskning och läkemedelsprövningar är avgörande för Sveriges utveckling som forskningsland och för att vi ska kunna erbjuda patienter bästa möjliga vård. I dagarna har läkare larmat om att svenska universitetssjukhus

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1393 av Jenny Petersson (M) (pdf, 88 kB)

Regeringens ansvar för assistansersättningen

Skriftlig fråga 2017/18:1364 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2017/18:1364 Regeringens ansvar för assistansersättningen av Jenny Petersson M till Statsrådet Lena Hallengren S Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS har inneburit ökad valfrihet, större inflytande och bättre livskvalitet för många personer med svåra funktionsnedsättningar. Ytterst handlar

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1364 av Jenny Petersson (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se