Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

European Medicines Agency

Skriftlig fråga 2015/16:1538 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2015/16:1538 European Medicines Agency av Jenny Petersson M till Statsrådet Gabriel Wikström S I och med Storbritanniens utträde ur EU kommer samtliga av EU:s institutioner behöva lämna landet för att flyttas till andra medlemsländer. Naturligtvis finns det ett flertal institutioner som vi skulle välkomna till Sverige,

Inlämnad: 2016-08-26 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1538 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Vårdköproblematiken

Skriftlig fråga 2015/16:1486 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2015/16:1486 Vårdköproblematiken av Jenny Petersson M till Statsrådet Gabriel Wikström S Statsrådet Gabriel Wikström skriver i sitt svar på min fråga 2015/16:1415 om växande vårdköer att kömiljarden endast angrep symptomen snarare än dess orsaker och att regeringen i stället har tillsatt en professionsmiljard för

Inlämnad: 2016-08-03 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1486 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Mer omfattande insatser mot Hepatit C

Skriftlig fråga 2015/16:1483 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2015/16:1483 Mer omfattande insatser mot Hepatit C av Jenny Petersson M till Statsrådet Gabriel Wikström S Statsrådet Gabriel Wikström har svarat på min fråga 2015/16:1453 om vad han och regeringen avser göra för att minska smittspridning och dödlighet av Hepatit C samt öka behandlingen av smittade. Dessvärre innehåller

Inlämnad: 2016-08-02 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1483 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se