Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringens arbetslöshetsmål

Skriftlig fråga 2016/17:1617 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1617 Regeringens arbetslöshetsmål av Jenny Petersson M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Antalet inskrivna arbetslösa fortsatte att stiga i maj, enligt Arbetsförmedlingen. I slutet på månaden var 353 000 personer inskrivna som arbetslösa på Arbetsförmedlingen, vilket är 5 000

Inlämnad: 2017-06-16 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1617 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Ökning av antalet mässlingsfall i Sverige

Skriftlig fråga 2016/17:1610 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1610 Ökning av antalet mässlingsfall i Sverige av Jenny Petersson M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Mässling är en mycket smittsam och allvarlig sjukdom. Risken för komplikationer är hög bland de insjuknade. Tack vare att vi har så hög vaccinationstäckning är det lätt att glömma hur svåra

Inlämnad: 2017-06-15 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1610 av Jenny Petersson (M) (pdf, 77 kB)

Straffansvar för spridande av mässling till barn

Skriftlig fråga 2016/17:1609 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1609 Straffansvar för spridande av mässling till barn av Jenny Petersson M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Mässling är en mycket smittsam och allvarlig sjukdom. Risken för komplikationer är hög bland de insjuknade. Tack vare att vi har så hög vaccinationstäckning är det lätt att glömma

Inlämnad: 2017-06-15 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1609 av Jenny Petersson (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se