Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbyggnad av Västra stambanan

Motion 2010/11:T307 av Henrik Ripa m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T307 av Henrik Ripa m.fl. M Utbyggnad av Västra stambanan m1354 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbyggnad av Västra stambanan. Motivering I slutet av 1990-talet utarbetade Banverket en idéstudie över hur kapaciteten


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T307 av Henrik Ripa m.fl. (M) (doc, 50 kB)

Höjd avdragsgräns för representation

Motion 2010/11:Sk280 av Jenny Petersson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk280 av Jenny Petersson M Höjd avdragsgräns för representation m1859 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om justerad avdragsgräns för representation. Motivering Tack vare förbättrade villkor för småföretagare i Sverige


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk280 av Jenny Petersson (M) (doc, 47 kB)

Svensk kärnkraft i framtiden

Motion 2010/11:N299 av Jenny Petersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:N299 av Jenny Petersson m.fl. M Svensk kärnkraft i framtiden m1872 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kärnkraftens betydelse för svensk energiproduktion. Motivering I Hallands län finns idag fyra kärnkraftsreaktorer


Utskottsberedning: 2010/11:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N299 av Jenny Petersson m.fl. (M) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se