Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Region Halland

Skriftlig fråga 2014/15:770 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2014/15:770 Region Halland av Jenny Petersson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I dag är Halland en region låt det vara så. När bildandet av Region Halland en gång var aktuellt fanns en bred politisk uppslutning. Halland är en av landets mest växande och mest välmående regioner. I Halland är förvärvsfrekvensen

Inlämnad: 2015-08-26 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2014/15:770 av Jenny Petersson (M) (pdf, 77 kB)

Ungas möjlighet till jobb

Skriftlig fråga 2014/15:735 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2014/15:735 Ungas möjlighet till jobb av Jenny Petersson M till Statsrådet Aida Hadzialic S I en artikel i Dagens Samhälle den 26 juni säger statsrådet Aida Hadzialic följande Som ansvarig för ungdomspolitiken ser jag det som min främsta uppgift att förbättra ungas möjligheter att få ett jobb, stärka deras möjligheter

Inlämnad: 2015-07-14 Besvarare: Statsrådet Aida Hadzialic (S)

Skriftlig fråga 2014/15:735 av Jenny Petersson (M) (pdf, 95 kB)

Kvinnors arbetsmiljö

Skriftlig fråga 2014/15:667 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2014/15:667 Kvinnors arbetsmiljö av Jenny Petersson M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Den 10 juni 2015 kom Arbetsmiljöverkets statistikrapport om anmälda arbetsskador under 2014. Som moderat tycker jag att tillsyn och kontroll är en viktig del av Arbetsmiljöverkets uppdrag samtidigt som myndigheten

Inlämnad: 2015-06-15 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:667 av Jenny Petersson (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se