Jens Holm (V)

Jens Holm (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 110
Titel Sociolog/Journalist.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jens.holm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-08 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-03-08
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-10-07
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-03-22 – 2018-10-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-18 och EU-nämnden 14-18. Ledamot EU-nämnden 14-18. Ordförande trafikutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 10-18, näringsutskottet 10-14, EU-nämnden 10-14 och 18- samt miljö- och jordbruksutskottet 18-. Ledamot Globe, internationellt miljöpolitikernätverk. EU-parlamentariker 06-09.
  • Föräldrar

    Ingenjören Bertil Holm och ingenjören Birgitta Holm.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundsvall, slutår 90. Språkstudier spanska, Salamanca 90. Magisterexamen i sociologi, Uppsala universitet, slutår 96. Språkstudier franska, Paris 99.
  • Anställningar

    Simon community, Dundalk, Irland 92-93. Djurens Rätt, Stockholm, pressekreterare och journalist 97-02. Pressekreterare, Socialroteln, Stockholms kommun 02-06. EU-parlamentariker 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden. Ledamot, Miljömålsberedningen 15-. Medlem, parlamentariska kommittén för EU-frågor.
  • Litteratur

    För vår rätt och värdighet - Ungdomar om vardagen i Colombia och Sverige (99), Mat, miljö, rättvisa - Köttkonsumtionens påverkan på miljön och den globala livsmedelsförsörjningen (00), Djurindustrin och klimatet - EU blundar och förvärrar (tillsammans med Toivo Jokkala) och EU inifrån - berättelser från EU-parlamentet 06-09 (09), kom ut som e-bok (14). Om inte vi, vem? Politiken som räddar klimatet och förändrar vänstern (17)
  • Bostadsort

    Enskede

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Djurskyddskontroller

Skriftlig fråga 2013/14:766 av Jens Holm (V)

Fråga 2013/14:766 Djurskyddskontroller av Jens Holm V till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Enligt ny statistik från Jordbruksverket har antalet djurskyddskontroller minskat med drygt 600 kontroller det senaste året från 14 410 år 2012 till 13 780 i fjol. Jämfört med 2008, året innan regeringen genomförde sin omläggning

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skriftlig fråga 2013/14:766 av Jens Holm (V) (pdf, 76 kB)

En minskad risk för skogsbränder

Skriftlig fråga 2013/14:755 av Jens Holm (V)

Fråga 2013/14:755 En minskad risk för skogsbränder av Jens Holm V till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Skogsbranden i Västmanland är den största i modern tid i Sverige. Enorma belopp har gått förlorade och uppskattningsvis 14 000 hektar, mestadels skog, har eldhärjats. Regeringen vill nu utreda räddningsinsatsen

Inlämnad: 2014-08-15 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skriftlig fråga 2013/14:755 av Jens Holm (V) (pdf, 79 kB)

Klimatanpassning

Skriftlig fråga 2013/14:749 av Jens Holm (V)

Fråga 2013/14:749 Klimatanpassning av Jens Holm V till Miljöminister Lena Ek C I ljuset av den omfattande branden i Västmanland framstår det som allt viktigare att anpassa vårt samhälle till ett förändrat klimat. Behov av att klimatanpassa Sverige uppmärksammades redan 2007 i slutbetänkandet från Klimat- och sårbarhetsutredningen.

Inlämnad: 2014-08-12 Besvarare: Lena Ek (C)

Skriftlig fråga 2013/14:749 av Jens Holm (V) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.