Jesper Skalberg Karlsson (M)

Jesper Skalberg Karlsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län, plats 12
Titel Teknolog
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jesper.skalberg.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2015-01-19 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-11-10 –
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2022-10-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 15- och EU-nämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Joakim Karlsson och Malin Skalberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Visby, slutår 12. Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi, Kungliga tekniska Högskolan 14-.
  • Anställningar

    Diskplockare, Hamnplan 5 11-13. Bartender, Tott Hotell 13. Reparatör, Nikab Sthlm AB 13-14. Kommunikatör, Nya Moderaterna 14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Region Gotland 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Gotland 11-13. Ledamot, Moderata Studenters riksstyrelse 14-15. Förbundsordförande, Moderaterna Gotland 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förbud mot statligt finansierad lobbning

Motion 2022/23:1710 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1710 av Jesper Skalberg Karlsson M Förbud mot statligt finansierad lobbning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utreda hur ett förbud mot att använda statliga medel för att bedriva lobbning gentemot svenska beslutsfattare

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: KrU

Motion 2022/23:1710 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1710 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 72 kB)

Äganderätten

Motion 2022/23:1707 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1707 av Jesper Skalberg Karlsson M Äganderätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka äganderätten i lagar och förordningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering I människans begynnelse fanns inga rikedomar. Vårt naturliga

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:MJU

Motion 2022/23:1707 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:1707 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 104 kB)

En svensk ö-politik

Motion 2022/23:1416 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1416 av Jesper Skalberg Karlsson M En svensk ö-politik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en svensk politik för öar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges kust sträcker sig från Haparanda i norr till Strömstad

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU8

Motion 2022/23:1416 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1416 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.