Jessica Polfjärd (M)

Jessica Polfjärd (M)

Europaparlamentariker

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2019-07-01
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2015-01-13 – 2017-10-03
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2019-07-02 – 2024-07-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2015-01-28 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-01-02 – 2013-09-25
    • Ordförande 2012-10-04 – 2013-01-01
    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2017-10-10 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-10
    • Ordförande 2013-10-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-26 – 2013-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 – 2019-06-17
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2018-10-10 – 2019-06-13
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-10
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2015-01-28 – 2018-10-02
    • Ersättare 2014-10-07 – 2015-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2015-02-06 – 2017-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-03-18 – 2019-06-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-19. Ledamot skatteutskottet 09-10 och 14-15, socialutskottet 10, näringsutskottet 10-13 och ordförande 12-13. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13 och 18-, ordförande 13-14 och vice ordförande 17-18. Ledamot EU-nämnden 19. Suppleant skatteutskottet 06-09, utbildningsutskottet 06-09, näringsutskottet 15- och finansutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-12 och 18-19, riksdagsstyrelsen 15-18, Utrikesnämnden 15-17 och krigsdelegationen 16-19. Gruppledare Moderaterna 15-17. Ledamot Europaparlamentet 19-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Sven-Åke Polfjärd och fil.mag. Zonta Polfjärd, f. Österberg.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Betygsliknande omdömen

Motion 2006/07:Ub331 av Christian Holm och Jessica Polfjärd (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub331 av Christian Holm och Jessica Polfjärd m Betygsliknande omdömen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över grundskoleförordningens regler kring skriftliga omdömen. Motivering På senare år har frågan om skriftliga


Utskottsberedning: 2006/07:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub331 av Christian Holm och Jessica Polfjärd (m) (doc, 37 kB)

Viltvård och jakt

Motion 2006/07:MJ240 av Margareta B Kjellin m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ240 av Margareta B Kjellin m.fl. m Viltvård och jakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ny beslutsinstans för skyddsjakt och viltvård. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om inventering


Utskottsberedning: 2006/07:MJU12 2006/07:MJU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2006/07:MJ240 av Margareta B Kjellin m.fl. (m) (doc, 43 kB)

Banverket

Motion 2006/07:T264 av Jessica Polfjärd och Tomas Tobé (m)

Motion till riksdagen 2006/07:T264 av Jessica Polfjärd och Tomas Tobé m Banverket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en bolagisering av Banverket Produktion, Banverket Projektering och Banverket Industri i divisionen. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2006/07:TU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:T264 av Jessica Polfjärd och Tomas Tobé (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se